Jak zadbać o stopy zimą? Rady dla zmarzluchów
Zimne stopy mogą być objawem różnych schorzeń czy braku witamin. To kwestie, które trzeba oczywiście skonsultować z lekarzem – szczególnie, gdy dzieje się tak przez okrągły rok. Osobną kwestią jest zaś odczuwanie chłodu wyłącznie w okresie jesienno-zimowym. Wtedy wystarczy wdrożyć kilka prostych zasad. Przeczytaj ten artykuł, poznaj różnego typu pomysły na tą przypadłość, a jeśli jesteś zmarzluchem: wybierz z nich coś dla siebie.
Dlaczego marzną stopy?
Zastanawiasz się czemu stopy marzną? Powodów może być mnóstwo – od przyjmowanych leków, które obkurczają naczynia krwionośne, przez stres albo długą listę chorób, jaką podsuwa w takich przypadkach wyszukiwarka internetowa, aż po brak ruchu czy zwykłe wystawienie organizmu na chłód.
Jeśli sam symptom zimnych stóp wywołuje Twój niepokój albo towarzyszą mu inne objawy, to zawsze warto odwiedzić lekarza i zrobić podstawowe badania krwi. Jednak w przypadku, gdy taki problem pojawia się jedynie w okresie jesienno-zimowym i dana osoba nie obserwuje innych anomalii w funkcjonowaniu swojego organizmu, można spróbować wdrożyć chociaż jedną z wielu domowych metod na tę przypadłość.
Tu jednak ważna uwaga: mimo że marznące stopy bywają bagatelizowanym symptomem, zdecydowanie warto z tym walczyć. Wychłodzony organizm jest bowiem osłabiony. To stanowi zaś doskonałe pole do słabej odporności, a wtedy o infekcję jest bardzo łatwo.
Zimne stopy – rady dla zmarzluchów
Kiedy zimne stopy stanowią jedynie naturalną reakcję organizmu na niską temperaturę otoczenia, trzeba zrobić wszystko, żeby to ciepło zatrzymać. Inaczej to wygląda w domu, inaczej podczas aktywności na świeżym powietrzu, a jeszcze inaczej bezpośrednio po powrocie do ogrzanego budynku po długim pobycie na mrozie.
Zacznijmy od tego, jak utrzymać ciepło stóp zimą domowymi sposobami…
Olejki eteryczne
Po pierwsze, można sięgnąć po olejki eteryczne, dodając je na przykład do kremu i dopiero tak wzbogaconym specyfikiem regularnie smarować stopy. Świetnie sprawdzą się tutaj olejki: kamforowy, goździkowy oraz cynamonowy, bo działają one rozgrzewająco. Za każdym razem wystarczą zaledwie dwie krople tych substancji, a efekt może być imponujący. Oczywiście warto go wzmocnić, zakładając na przykład grube (ale z niezbyt ciasnym ściągaczem) skarpety i ciepłe kapcie.
Zimna woda
Kolejny sposób to… włożenie stóp do zimnej wody. Jej chłód pozwoli rozszerzyć naczynia krwionośne i docelowo je ocieplić. Po trzecie, można zadziałać „od środka”, rozgrzewając organizm ciepłym jedzeniem z odpowiednio dobranymi przyprawami oraz ziołowymi naparami.
Masaż stóp
Dobrym sposobem na marznące zimą stopy jest także ich masaż. Z kolei chcąc poprawić krążenie w sposób całościowy, można się na przykład wybrać na spacer, nordic walking albo trochę pogimnastykować.
Przeczytaj również: Rozciąganie - jak robić to poprawnie?
W co się zaopatrzyć, żeby zadbać o stopy zimą?
Niezależnie od powyższych pomysłów na rozgrzanie zmarzniętych stóp, zawsze trzeba się ubrać adekwatnie do sytuacji. I mowa tu nie tylko o tym, co oczywiste jak na przykład inwestycja w wygodne oraz odprowadzające wilgoć skarpety, czy poprawiające izolację termiczną wkładki do butów. Bardzo ważne jest podejście kompleksowe. Dlatego w takich przypadkach należy zawsze zainwestować również w rękawiczki, ocieplane czapki, kominy, zimowe buty zapewniające optymalną izolację termiczną, a także w wiele innych rzeczy, pozwalających skutecznie rozgrzać organizm.
A jak ogrzać stopy przebywając długo na chłodzie w celach turystycznych? Wówczas przed każdym tego typu wyjazdem warto zainwestować w śpiwory – do wyboru (w zależności od tego, w jakich temperaturach trzeba będzie przetrwać) są te syntetyczne, puchowe i hybrydowe. Na zakupową listę należy również wpisać takie rzeczy tak wkładka do śpiwora, która zwiększa jego ciepłotę, a także izolujące od chłodu i wilgoci karimaty.
Natalia Siuta
Zdjęcia: 123rf.com