Pierwsze buty trekkingowe? Pomagamy wybrać
Wybierasz się w góry? Niezależnie od tego, czy czeka Cię krótka wędrówka łatwym szlakiem, czy trudna wspinaczka i zejścia po stromych zboczach, do takiego wyjazdu należy się odpowiednio przygotować. Absolutną podstawą jest adekwatne do trasy i panujących na niej warunków, a także sprawdzone obuwie.
I chociaż na górskich ścieżkach nierzadko można spotkać turystów w klapkach, a nawet w sandałach, czy butach na obcasie, to już na starcie należy stanowczo podkreślić: to nie są buty na takie wycieczki. Jakiego rodzaju obuwie warto zatem zakupić? Czym się kierować przy jego wyborze? Na te pytania, oraz wiele innych, odpowiadamy poniżej.
Jak wybrać buty w góry?
Właściwie dobrane buty to absolutna podstawa ubioru każdego miłośnika górskich wędrówek. Jeśli ich wybór jest przemyślany, to rośnie prawdopodobieństwo tego, że wycieczka będzie nie tylko komfortowa, ale i bezpieczna. Buty w góry muszą zatem być dobrze dopasowane do stopy, warunków pogodowych oraz do szlaku, jaki turysta zamierza pokonać (ten ostatni różni się bowiem rodzajem podłoża, ukształtowaniem terenu oraz stopniem trudności). Dokładnie te cechy spełnia obuwie trekkingowe.
Tu jednak ważna uwaga: to nie są buty, które kupuje się w pięć minut! Przykładowo, może się wydawać, że obuwie nieprzemakalne w każdym przypadku ma także podeszwę, która sprawdzi się na śliskim terenie (i odwrotnie). Tymczasem spełnianie wielu właściwości jednocześnie wcale nie jest takie oczywiste w każdym przypadku. Dlatego decyzji o tym, jakie buty w góry wybrać, nie należy podejmować pochopnie. Potrzeba cierpliwości w zapoznawaniu się z charakterystyką każdego modelu i często przymiarki różnych rodzajów obuwia. I chociaż potrafi to trwać dosyć długo, to naprawdę się opłaca. Tylko świadoma decyzja o inwestycji w typowo górskie obuwie pozwala zminimalizować ryzyko (a czasem wręcz uniknąć) upadków, potknięć i kontuzji (od uporczywych otarć oraz pęcherzy, przez skręcenia, po złamania, a nawet dużo gorsze urazy).
Czym się kierować przy wyborze górskiego obuwia trekkingowego?
W internecie nie brakuje różnych rankingów górskiego obuwia, wskazówek oraz pytań w stylu: „czy buty w góry jakie polecacie powinny być sztywne, czy miękkie?”. Wszystkie takie wpisy można oczywiście potraktować jako źródło inspiracji, ale decyzję co do zakupu konkretnego modelu najlepiej podjąć samodzielnie (niezależnie od tego, czy są to Twoje pierwsze buty trekkingowe, czy kolejna para).
I chociaż uniwersalne, górskie obuwie tak naprawdę nie istnieje, to zawsze warto zadbać o kilka podstawowych kwestii.
Jakie powinny być najlepsze buty trekkingowe?
Na pewno muszą dobrze usztywniać kostkę, odciążać mięśnie, zapewniać przyczepność i być świetnie dopasowane. To znacznie ważniejsze, niż na przykład cena („najtańsze” i „najdroższe” to nie są kryteria, które należy tutaj brać pod uwagę). Ponadto nie ma znaczenia to, czy buty w góry jakie kupisz będą kolorystycznie pasować do kurtki i spodni, czy nie. Kwestie estetyczne również pełnią co najmniej drugorzędną rolę.
Rodzaje butów trekkingowych i ich przeznaczenie
Zastanawiasz się jakie buty trekkingowe w góry będą w takim razie najlepsze? Takie, które będą odpowiedzią na konkretne potrzeby danego turysty. A te potrafią mocno się od siebie różnić. Przykładowo, w innej sytuacji jest ktoś, kto okazyjnie wybiera się na wycieczki w mało wymagające tereny, a w jeszcze innej doświadczony wspinacz, zdobywający po kolei kolejne szczyty. Dlatego planując wypad w góry, warto wybrać obuwie o właściwej podeszwie – takiej, która będzie adekwatna do wycieczkowych planów, prognoz pogody i dominującego na tej trasie podłoża. I tak na przykład:
- wygodne sandały trekkingowe to świetna propozycja na niezbyt wymagające wycieczki w sezonie letnim,
- klasyczne buty górskie zapewnią ochronę przed deszczem,
- funkcjonalne buty turystyczne – miejskie sprawdzą się na co dzień,
- wykonane z oddychających materiałów buty biegowe to oczywiście oferta dla biegaczy,
- sztywne buty wspinaczkowe przydadzą się na skałkach,
- buty wysokogórskie to doskonały wybór w przypadku wspinaczki wysokogórskiej.
- buty podejściowe łączą cechy obuwia trekkingowego oraz wspinaczkowego, czyli nadają się do wędrówek po płaskim terenie i zarazem sprawdzają się na szlakach, na których stabilność stopy jest bardzo ważna.
Buty trekkingowe a sezon
Wracając jednak do innych kryteriów wyboru obuwia górskiego… Niezwykle istotna jest kwestia sezonowości, czyli tego, czy buty z reguły będą wykorzystywane w sprzyjających warunkach wiosennych i letnich, czy podczas jesiennych roztopów albo na zimowych, oblodzonych ścieżkach. Różnią je m.in. rodzaj podeszwy, waga oraz materiał, z jakiego są wykonane.
Buty trekkingowe a płeć
Kolejna sprawa: dopasowanie obuwia do płci. Trzeba zaznaczyć, że kobiety i mężczyźni mają inną budowę stopy. Dlatego to kolejny czynnik, jaki trzeba uwzględnić przy decyzji o tym, jakie buty w góry damskie oraz męskie zakupić (na przykład kobiety potrzebują z reguły dużo węższego obuwia).
Jak dobrać rozmiar butów trekkingowych?
I na koniec jeszcze jedna zasada, dotycząca tego, jakie rozmiary butów w góry wybrać… Z jednej strony nie powinny one być za ciasne, a z drugiej nie mogą być zbyt duże, żeby stopa się w nich ciągle nie przesuwała, będąc narażona na otarcia. Ponadto możliwe jest przecież to, że stopa spuchnie podczas górskiej wędrówki. Jak zatem podejść do tej kwestii? Tu znów potrzeba dużej elastyczności. Obuwie nigdy nie powinno być kupowane „na styk”. Najlepiej zmierzyć je popołudniu, bo wtedy stopa „odczuwa” trudy dnia codziennego i jest wystarczająco zmęczona, a nie świeżo wypoczęta po nocy. Mało tego! Mówiąc o rozmiarach obuwia, musimy jeszcze na chwilę wrócić do kwestii sezonowości, bo to również generuje pewne różnice. W takim razie jakie buty w góry na lato warto kupić? Z reguły o pół rozmiaru większe od tych, w których chodzimy na co dzień. A jakie buty w góry zimą zakładać? Również większe – nawet o cały rozmiar.
Pierwsze buty trekkingowe dla dziecka
Planujesz górską wycieczkę dla całej rodziny i zastanawiasz się jakie buty dla dziecka w góry kupić? Odpowiedź jest prosta: dziecięce buty powinny być wygodne, lekkie, zapewniać stabilność i chronić stopę malucha przed wilgocią (warto zatem wybrać taki model, który będzie mieć membranę, a dominujący materiał zapewni stopie oddychalność).
Istotne jest również to, żeby podeszwa takich butów była wytrzymała – tak, by wędrówki po nierównym terenie nie sprawiały dziecku najmniejszych problemów. Najlepiej rozważyć obuwie o twardości A (modele, które sią nią charakteryzują, są dedykowane zarówno wycieczkom po parkach, jak i po dobrze utrzymanych, górskich szlakach).
Buty trekkingowe w góry – co do nich dobrać?
Niezależnie od tego jakie buty na wycieczkę w góry ostatecznie wybierzesz, pamiętaj o jednym: warto od razu dobrać do nich dodatkowe akcesoria. We wszystkich przypadkach z pewnością przyda się impregnat do obuwia, czyli dostosowany do konkretnego materiału spray, chroniący buty przed wilgocią, a zarazem konserwujący i przedłużający ich żywotność.
Planując wędrówki po śliskich i oblodzonych powierzchniach dobrze jest się zaopatrzyć w nakładki antypoślizgowe na obuwie. Z kolei do obuwia wysokogórskiego z pewnością już na starcie warto dopasować raki.
Niezależnie od tego, jakie buty w góry latem czy zimą wybierzesz, należy pod nie ubrać grube skarpety – takie, które zminimalizują ryzyko obtarć oraz pęcherzy, a także zapewnią dobrą amortyzację. Wskazane jest również to, by naciągnąć je na stopy podczas przymiarki obuwia. Natomiast z myślą o wędrówkach po kamienistych czy błotnistych ścieżkach dobrą inwestycją będą stuptuty i ochraniacze.
Jak widzisz, możliwości jest naprawdę wiele. Dlatego to, co zamieściliśmy w tym artykule, możesz potraktować jako przykłady i praktyczne wskazówki. Szczegółów szukaj w opisach każdego modelu obuwia oraz dedykowanych im akcesoriów. Życzymy udanych i przemyślanych zakupów!
Natalia Siuta
Zdjęcia: 123rf.com